Концертът се състоя на 19 декември (вторник) от 18:30 часа в малкия салон на НЧ „Христо Ботев 1884“ – Ботевград.
ПОКАНА
ПОКАНА
Младежка театрална формация „Карнавал” при читалище „Христо Ботев” - Ботевград зарадва своите почитатели с нова пиеса – „Тя… ме излъга”. В ролите видяхме Васил Василев, Теодора Недялкова, Цветелина Пенева, Стефани Съйкова, Кристиан Сираков, Гергана Динкова, Вяра Иванова и Иво Михайлов. Младите хора са на възраст между 16 и 25 години. Сред тях има възпитаници на ППМГ „Акад. проф. д-р Асен Златаров”.
От доста време младите театрали репетират усилено под вещите наставления на своя ръководител - Мирослав Йорданов.
Премиерата на комедията „Тя…ме излъга” се състоя на 19 април от 19 часа в големия салон на читалището.
Детски хор „Бонка Големанова” с диригент Боряна Нешкова откри Маратона на четенето в Общинска читалищна библиотека „Иван Вазов” с две песнички, едната от които бе популярната „Мама ми купи днес нова книжка с картинки”. Инициативата преминава под мотото „Детската книга и изкуството”. Затова първите участници в нея бяха деца и младежи от самодейните състави при Народно читалище „Христо Ботев” - Ботевград.
За 13-ти пореден път екипът на общинска читалищна библиотека „Иван Вазов” се присъединява към националната инициатива „Маратон на четеното”. „Целта ни е да утвърдим библиотеката като значимо място за четене, общуване и срещи на общността. Събитието е подкрепено от Община Ботевград е част от културния календар на общината”, каза при откриването на маратона главен библиотекар Людмила Чудомирова.
Поздрав към присъстващите отправи кметът Иван Гавалюгов, който и тази година се включи в инициативата. „Четенето на книги не може да бъде заменено нито с телевизията, нито с игрите, нито със съвременните средства за набиране на информация. По един неповторим начин то дава възможност да се развива въображението на всеки индивид. Ето защо не трябва да спираме да полагаме усилия в посока на това нашите деца да отделят необходимото време за четене на книгите, които са им интересни”, каза той. Иван Гавалюгов се обърна към децата и младежите с думите: „Слушайте Вашите родители и четете книги! Знам, че има интересни детски предавания, но книгата трябва да бъде незаменим Ваш спътник във Вашето изграждане като добри хора и личности.”.
Секретарят на общината Стефка Граматикова поздрави екипа на библиотеката за това, че вече 13-та поредна година организира тази инициатива, т. е. от самото начало на националната кампания. Тя пожела следващия път залата, където бе даден старт на инициативата, да се окаже малка за всички онези, които биха довели децата си и самите те имат желание да се включат в Маратон на четенето. „Четеното, знаем, е неоценимо средство, един нов поглед към света и той никога няма да бъде затворен прозорец”, каза още секретарят на Община Ботевград.
Събитието продължи с четене на книги. Присъстващите деца четоха откъси от книгата „Патилата на метлата” от Джулия Доналдсън. Кметът Иван Гавалюгов и секретарят Стефка Граматикова се включиха с откъси от българската народна приказка „Най-хубавата стая”.
За децата, които участват в инициативата, са осигурени книги и грамоти от Община Ботевград, съобщиха от градската библиотека.
Маратон на четеното е национална кампания, която се провежда от 2 април – Международен ден на детската книга, до 23 април – Международен ден на книгата и авторското право, и се осъществява от Българска библиотечна информационна асоциация и Асоциация „Българска книга”. В хода на маратона се насърчава четеното и общуването с книгите. Участието в инициативата е нерегламентирано и доброволно. В нея могат да се включат всички, които желаят. Участниците четат текстове от произведения на даден автор.
Малките мажоретки при НЧ “Христо Ботев – 1884“ – Ботевград, взеха участие в международен турнир по мажоретен спорт, който се проведе на 24 март в Орослани - Унгария. В надпреварата участваха състезатели от пет държави – Босна и Херцеговина, Хърватия, България, Унгария и Чехия. Ботевградските мажоретки се състезаваха в категориите: „Trad bat cad team steige“, „Trad bat cad team march” и „Cheer pom cad team”. И в трите нива те завоюваха второ място.
Ръководителите на състава благодарят на децата за отличното представяне и на родителите, които подкрепиха децата в тяхната първа международна изява.
С концерта „That's Amorе“, на 3 април (вторник) от 19:00 часа, оркестър „Симфониета“ – Видин, гостува на сцената на НЧ „Христо Ботев 1884“ - Ботевград. В програмата звучаха популярни хитове на ХХ век, изпълнявани от Едит Пиаф, Марио Ланца, Жо Дасен, Пепино Галиарди, Пол Мориа, Дийн Мартин и др. Ще звучи и музика от филмите „Шербургските чадъри“ и „Шатовалон“.
Със специалното участие на звездите от ДМТ „Стефан Македонски“ Валентина Корчакова и Марио Николов, диригент - Юли Дамянов,
Общинският духов оркестър отбеляза 50 години от създаването си с концерт в големия салон на НЧ „Христо Ботев 1884“ - Ботевград. В началото на музикалната проява кметът на Община Ботевград – Иван Гавалюгов, връчи плакет на диригента на състава – Иванка Савова. От името на Общински съвет – Ботевград, поздравителен адрес на ръководителя на оркестъра връчи неговият председател – Любомир Лилов.
За изключителен принос в развитието на българската музикална култура ръководството на Съюза на българските музикални и танцови дейци награди Иванка Савова и Общинският духов оркестър с „Кристално огърлие“.
Боряна Нешкова, председател на НЧ „Христо Ботев 1884“, връчи грамоти за дългогодишен принос в читалищната дейност на Иванка Савова, Александър Гешев, Георги Нецовски, Иван Боженски, Иван Иванов и Константин Гайдарски.
Годината е 1969, а създателите са младият тогава диригент Иван Нешков и група музиканти, обединени от любовта към изкуството на духовите оркестри. Така се поставя началото на професионален духов оркестър в Ботевград. Съставът възражда традицията на военната музика и се смята за приемник на оркестъра, в който някога започва кариерата си Дико Илиев.
Духов оркестър – Ботевград премина през времето, отстоявайки своето призвание – да поддържа традициите живи, да обучава и възпитава, да търси пътя към вкуса на съвременния слушател. Днес Духов оркестър – Ботевград активно се вписва в културния афиш на града. Наред с установените традиции колективът търси и преоткрива нови форми и пространства за изява. От 2008 г. на диригентския пулт застава Иванка Савова – възпитаник на НМА „Панчо Владигеров”- София.
Гост-изпълнители на музикалната проява бяха Константин Гайдарски, Ангел Ангъчев, Николай Стоянов, Миглена Русева, на рояла се изяви Живко Братанов.
Общинският духов оркестър получи поздравителни адреси и цветя от над 30 организации, фирми и политически структури.
Герасим Дишлиев - последният ученик на легендарния мим Марсел Марсо, пристига в Ботевград със спектакъла си „Не на мястото си“. Събитието ще се състоя на 23 март (петък) от 18:30 в малък салон на НЧ „Христо Ботев 1884“. Спектакълът „Не на мястото си“ е част от проявата „Мартенски дни на изкуствата - Ботевград 2018“.
Какво е „Не на мястото си“?
Автор и актьор в проекта, Герасим Дишлиев го определя като визуална измислица в жанра комедия. Той е мим, но и клоун, прави физически театър и театър на абсурда. Продължителността на спектакъла е 59 минути (може би малко повече). Героят е Той, мъж на средна възраст (може би повече, може би по-малко). Нещо сигурно: единствен той от присъстващите няма да се смее. Въведение: Нека вземем един човек - тип обикновен. Да речем, че го извадим от контекста на ежедневието му и го сложим на сцената. Нека прибавим няколко грама безсмислени истории или го потопим в странни ситуации - разбира се, не по волята му. И ето че Той веднага ще се почувства не на място.
За втора поредна година дните - 26 , 27 и 28 февруари се превърнаха в мартенски за библиотека „Иван Вазов”, Ботевград. Всички се вълнуваха от идването на Баба Марта и се подготвиха с мартенички за любимите си хора.
Най-лесно е да купиш, но най-сладко е сам да изработиш мартеници и да ги подариш на близките си! А каква радост е да получиш от детето или внучето си нещо, което то само е направило!
Заедно с екипа на библиотеката малчуганите от ДГ „Иглика”, ДЦДМУ Ботевград, Център за социална рехабилитация и интеграция и деца от училищата в града си припомниха легендите за мартеницата, научиха кои са Пижо и Пенда и измайсториха свои неповторими мартеници и картички, които да подарят на близки и любими хора.
Над 80 деца творяха с огромно желание и въодушевление. За веселото настроение и спорната работа на участниците допринесоха и детските песнички, които звучаха по време на всяко занятие.
Съвместна проява по повод 145 години от обесването на Апостола на българската свобода проведоха днес градската библиотека „Иван Вазов” и ОУ „Васил Левски” – Ботевград. Библиотеката посрещна възпитаници на училището, пред които показа компютърна разработка „Левски в Орхание”. Тя разказва за живота на Апостола, за отсядането му в нашия град и създаване на Орханийския частен революционен комитет през 1871 год., обира на турската хазна при Арабаконак и последвалите събития до залавянето на Васил Левски и съзаклятниците. Апостола и Димитър Общи са осъдени на смърт. Смъртната присъда е издадена на 14 и потвърдена на 21 януари 1873 година. И двамата отиват на бесилото.
На 18 февруари /6 февруари по стар стил/ 1873 год. Левски е обесен в околностите на София. По-голяма част от неговите сподвижници от нашия край са изпратени на заточение в малоазийските затвори.
След представянето на компютърната разработка, учениците взеха участие във викторина, подготвена от техните учители. Въпросите също бяха свързани с живота и дейността на Апостола. В края на събитието по двама ученици от всеки клас участваха в сглобяването на пъзел, на който е изобразен Васил Левски в униформа на Първата българска легия.
От библиотеката благодариха на учениците и техните учители за участието им в съвместната инициатива и им подариха по един разделител за книги с образа на Васил Левски, годината на неговото раждане и годината на неговата трагична смърт.
„145 години безсмъртие. Не отбелязваме смъртта ти. Изразяваме почитта си. Докато я има България, ти ще живееш вечно!”, гласи надписът на специално изработения от библиотеката книгоразделител.
Градска библиотека „Иван Вазов” изрази своята почит към Апостола и с изнесен щанд за продажба на книги от поредица „Моята първа книга за…”. На 19 февруари от 10 часа щандът бе поставен на традиционното място – пред Народно читалище „Христо Ботев”, съобщиха от ръководството на библиотеката.
На 20 януари от 10:30 до 13:00 ч. в градската библиотека „Иван Вазов“ се проведе обучение на желаещите да се включат в реализиране на инициативата „WikiBotevgrad – първият уикиград в България” с написване на статии за Ботевград и общината. Нейната цел бе популяризиране на историческите, природните и културните забележителности в нашия край, на изявени личности и събития, свързани с него.
По повод 170-тата годишнина от рождението на Христо Ботев, Общинска читалищна библиотека "Иван Вазов" изнесе щанд за продажба на книги от български автори.
По традиция градската библиотека изнася щанд за продажба на книги по повод всеки празник, свързан с българската просвета, книжовност и култура, както и по случай годишнини на известни български поети и писатели.
На 21 декември, постановката „Абсурдни времена“ с Нона Йотова и Петър Антонов беше представена на сцената (малък салон) на НЧ „Христо Ботев 1884“ – Ботевград. Сценичната интерпретация на стиховете е подчертана с музиката на Нона Йотова, изпята от двамата актьори. Специално създадената мултимедия подсилва въздействието на спектакъла и прави „Абсурдни времена“ интригуващо широката публика културно събитие.
„Абсурдни времена“ е спектакъл за любовта. Той се базира върху едноименната книга на поетите Маргарита Петкова и Добромир Банев. Стихотворният диалог между Него и Нея, в който може да се припознае всеки, е в изпълнение на актьорите Нона Йотова и Петър Антонов.
„Дефиле на духовите оркестри и мажоретни състави“ се проведе в Ботевград. Музикалният форум се състоя от 28 до 30 септември 2017 г. Организатори на традиционната проява са НЧ „Христо Ботев 1884“ и Община Ботевград. Специално участие в празниците тази година взеха Гвардейски духов оркестър, чийто концерт бе предвиден в програмата за 17:30 ч. на 29 септември – петък.
В дефиле-то тази година се включиха десет формации от градовете: Велико Търново, Габрово, Плевен, Видин, Враца, Оряхово, Стара Загора, София и Ботевград.
В началото на месец септември популярният актьор Ненчо Балабанов зарадва феновете си в Ботевград. Комикът, нашумял и като водещ на „Господари на ефира“, заедно със своята колежка - Соня Ковчезлиева, ще представят пред ботевградската публика постановката „Романтична комедия“.
Пъкленият план на Ненчо бе да побърка от смях публиката. Този план е скроен по сценарий на Юлия Манукян. Съучастници в него са Плевенска филхармония, Георги Милтядов и диригентът Левон Манукян.
Едно истинско забавление и смях от сърце преобърнаха представите Ви за класическата музика. „Романтична комедия“ разказа как двама влюбени търсят любимото си произведение в един компактдиск, превключвайки произволно плеъра. Така попадат на различни класически, етно и дископроизведения (изпълнени на живо от Плевенската филхармония), изпадайки в смешни и развлекателни ситуации.
Баскетболисти от мъжкия отбор на Балкан Ботевград и възпитаници на детско-юношеската школа посетиха днес градската библиотека „Иван Вазов”, за да се включат в инициативата „Маратон на четенето 2017”. Съвместното мероприятие бе под надслов „Спортът и книгата ръка за ръка – да четем и спортуваме заедно”.
„Тази година избрахме по-различен и нетрадиционен начин да отбележим Маратона на четенето, като обединим книгата и спорта. Както четенето на книги ни учи на знание, мъдрост и доброта, така и спортът поражда у нас постоянство, търпение, упоритост, дисциплина и желание за усъвършенстване”, с тези думи главният библиотекар Людмила Чудомирова посрещна участниците в тазгодишната инициатива.
Гост в библиотеката бе кметът на общината Иван Гавалюгов, който се обърна към баскетболистите с думите:
„Спортът и книгата вървят ръка за ръка в живота. Независимо от Вашата страст към баскетбола, никога не пренебрегвайте книгата, защото тя ще Ви помогне не само при изграждането на личността, но и ще допринесе за Вашето спортно израстване и самодисциплина”.
На 26 април, в 19:00 часа в големия салон на НЧ „Христо Ботев 1884“ Младежки театър „Карнавал“ представи пред ботевградската публика своята първа постановка – фарс-комедията „Срещи в сряда“. Пиесата е на Валентин Красногоров - един от най-ярките представители на съвременната руска драматургия, чиято любима фраза е: "Комедия има тогава, когато персонажите изпаднат в положение съвсем да не им е до смях".
Постановката е на Мирослав Йорданов. Ролите са поверени на Васил Василев, Теодора Недялкова, Мария Атанасова, Цветелина Пенева, Калоян Кръстев и Елена Василева.
Както подсказва самото заглавие - "Срещи в сряда", героите в представлението се събират в този ден от седмицата. Всеки от тях си е поставил определена цел, към която се стреми. Ненадейните ситуации ще провокират зрителите да следят развитието с интерес, както и да се замислят дали не разпознават в някои от героите самите себе си.
Празнична атмосфера изпълни градския парк в Ботевград, където за втора поредна година се възстановява една от най-хубавите местни традиции – Великденският събор. По този повод общината бе подготвила богата програма за първия и втория ден на Великден. Тя започна с много настроение и забавления за най-малките. На сцената се изявиха съставите при Народно читалище “Христо Ботев“.
Как четенето на литература помага на изучаването на чужди езици – този въпрос дискутираха ученици от община Ботевград и великобританеца Макс Брийдс – основател на книжарница за английска литература в София.
Събитието е част от Маратона на четенето и се организира от Библиотека Ботевград със съдействието на Миряна Захариева. По повод инициативата, книжарница ELEPHANT ще дарят на библиотеката и над 300 броя чуждоезични издания.
“Завършила съм паралелка с английски език и четенето на различна литература на английски ми е помагало в ученето, а сега и за поддържането на езика. Зарадвах се на обаждането на Макс с предложение да направи дарение на книги и го помолих да осъществим и дискусията. Надяваме се да е полезна за гостите на библиотеката“, коментира Миряна Захариева.
Дискусията се проведе на 20 април.
Среща-разговор с писателя Александър Шпатов се проведе в общинска читалищна библиотека „Иван Вазов“ – Ботевград. Събитието се състоя на 19 април от 17:30 часа. То е в рамките на националната инициатива „Маратон на четенето 2017“.
Александър Шпатов е роден през 1985 г. в София. Завършил е Американският колеж. Магистър по право. Автор на сборниците #НаЖивоОтСофия (2014, преведен и на английски под заглавие #LiveFromSofia), както и на Том 2.0 (2015), в който са събрани оптимизираните разкази от първите му три книги: Бележки под линия (2005), Разкази под линия (2008) и Календар с разкази (2011).
Отличен с Наградата “Южна пролет” 2005 за най-добър дебют, както и с Наградата за литература на Столична община за 2015 година.
Шпатов е председател на Сдружение за градски читални и главен инициатор на проекта читАлнЯта в Градската градина на София. Повече информация за автора можете да откриете на неговата Фейсбук страница Шпатов: Кратки градски, както и в Goodreads и LiterNet
.
На 12 април, меломаните в Ботевград се насладиха на музиката на Франц Лехар и неговата класика - оперетата „Веселата вдовица”. Представлението е на Националния музикален театър „Стефан Македонски”, който гостува на голямата сцена на ботевградското читалище.
Постановката е дело на гост-режисьора от Московската оперета Инара Гулиева, която е популярна и като актриса. Тя представя на публиката специфичен и атрактивен прочит на класическото произведение, нови и изненадващи режисьорски решения.
.
Четири хорови формации от Ботевград тази година се включиха в националната инициатива на Българския хоров съюз – „България пее”. Мотото на проявата отново бе „ЗАЕДНО”, с акцент „Да подкрепим българската музика”.
Концертът се състоя на 22 април (събота) от 11:00 часа в Обреден дом - Ботевград. В събитието взеха участие читалищните състави: смесен градски хор "Стамен Панчев" с диригент Татяна Цонкова, женска вокална група с диригент Ангелина Болярска, двете формации на детски хор "Бонка Големанова" с диригент Боряна Нешкова, както и църковен хор при храм "Успение на Пресвета Богородица" с диригент Милена Спасова.
Българският хоров съюз стартира преди една година националната инициатива, наречена „България пее”. Първото издание се проведе на територията на цялата страна от 15 до 17 април 2016 г., в годината в която се честват 90 години от основаването на Съюза на народните хорове в България, впоследствие Български хоров съюз.
"България пее" се организира с помощта и подкрепата на българските хорове, техните диригенти, организации-партньори и съмишленици
.
Двуезичният театрален спектакъл на ромска тематика „Цигански колела“ гостува в Ботевград на 8 април - Международния ден на ромите. Моноспектакълът, написан специално за Наталия Цекова - първата дипломирана актриса от НАТФИЗ с ромски произход, бе с начален час 17.00 часа в малкия салон на читалище „Христо Ботев 1884“.
Негов сценарист е Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, консултант - акад. Христо Кючуков и акордеонист - Кирил Петров.
„Аз съм приела това като кауза - не да обяснявам, а да се опитвам да показвам другото лице на общността си. Мисля, че това представление е крачка към това да се променят клишетата. Този спектакъл ни занимава с това да се върнем към магията“, казва младата актриса Наталия Цекова.
Представлението бе представено на ботевградска сцена с подкрепата на община Ботевград.
Празничен концерт на детски и младежки формации при НЧ „Христо Ботев 1884“ град Ботевград бе представен тази Лазарова събота на площад „Освобождение“ от 10.30 часа.
В програмата се вклюиха Младежки духов оркестър и Мажоретен състав с ръководители Константин Гайдарски и Иванка Христова, Детски хор „Бонка Големанова“ с ръководител Боряна Нешкова, Детски танцов състав с ръководител Нина Велева, Танцов състав „Орханийче“ с ръководител Весела Божкова и народната певица Станислава Димитрова
.
Информационна среща по проект "Правна информация в обществените библиотеки" се проведе днес в Общинска читалищна библиотека „Иван Вазов” – Ботевград. Лектор на проявата бе Стоян Лазаров, юристконсулт на фондация "Глобални библиотеки - България" и координатор на проекта. Той запозна присъстващите как могат да получават безплатни консултации по различни правни въпроси чрез системата за онлайн заявки и запитвания, изградена в рамките на проекта.
Проектът „Правна информация в обществените библиотеки" се осъществява от Фондация „Глобални библиотеки – България" със съдействието на посолството на САЩ и в партньорство със студентската правна клиника към УНСС.
Гражданите могат да задават своите въпроси към студентите от правната клиника на Юридическия факултет на университета, за да получат консултации как да решат своя юридически казус. Освен в читалищната библиотека в Ботевград, услугите по проекта са достъпни и чрез библиотеки в Благоевград, Враца, Кюстендил, Видин и Самоков.
На 24 и 25 март 2017 г. в Националния дворец на децата в София се проведе практическата част от X Национален конкурс "От учителя – с любов" за специалисти, работещи с деца и ученици с изявени дарби в направление "Изкуства". Детски хор „Бонка Големанова“ при НЧ „Христо Ботев 1884“ - Ботевград, взе участие в надпреварата за втора поредна година. В началото на тази седмица бяха обявени резултатите от конкурса. На първо място в категория „Вокална музика“ (вокални групи, хорове и хорови ансамбли) е класиран Детски хор „Бонка Големанова“. Призовото място за талантливите деца от Ботевград е присъдено от Български хоров съюз, съобщи Боряна Нешкова - диригент на хора.
Сред целите на проявата са стимулиране и популяризиране на добри практики и нови форми за занимания по интереси и изява на децата и учениците, както и стимулиране и популяризиране на творческите идеи и форми на работа на българските учители.
Организатори на конкурса са Министерство на образованието и науката, Международна фестивална програма "Приятели на България", Национален дворец на децата и Български хоров съюз.
На 10 април от 19:00 ч. в големия салон на Народно читалище "Христо Ботев 1884" - Ботевград се състоя концерт на камерен ансамбъл "Софийски солисти". Прочутият ансамбъл бе подбрал специална програма за дългоочакваното си гостуване в града ни. В рамките на 1 час от сцената звучаха музикални шедьоври от различни страни и епохи.
За своето вече половинвековно съществуване камерен ансамбъл „Софийски солисти” успява да създаде свой специфичен, индивидуален стил на интерпретация, но и си печели място в сърцата на милиони зрители и слушатели. Изкуството на солистите намира път към всеки – може би за това че по един неповторим начин съчетава високи художествени критерии и достъпност, многообразие на репертоара и неговото изискано поднасяне.
Името на ансамбъла и неговият диригент Пламен Джуров са синоним на безупречен професионализъм, а всяка тяхна поява на сцената е белязана от атмосфера на празничност и неизменно се превръща в събитие.
Музикален букет от различни стилове и автори поднесоха по време на концерта тази вечер духов оркестър “Ботевград“ с диригент Иванка Савова и гост-изпълнителите: група “Етна“ в състав Пламен Петров, Александър Пухлев, Иван Бояджиев и Радослав Димитров – ученик на Марин Христе – композитор и един от основателите на групата; Елица Желева, Катерина Тупарова и Александър Мутафчийски, – солисти на Държавен музикален театър – София; Иван Петков – възпитаник на СМУ “Любомир Пипков“.
На сцената на читалище “Христо Ботев“ прозвучаха дуетът на Кристин и Фантома, Парад на тромпетистите, песента “Калифорнийска мечта“ в инструментален вариант, Фолк-суинг на Христофор Раданов, дует на Иван и Янка от “Българи от старо време“, “Пиринска рапсодия“ и други.
По повод традиционния концерт на духов оркестър “Ботевград“ и гост-изпълнителите, бяха поднесени цветя от ръководството на Община Ботевград, ансамбъл “Ботевград“ с хореограф Стоян Стоянов, танцов състав с ръководител Нина Велева, мажоретен състав с ръководител Иванка Христова и от Младежки духов оркестър с диригент Константин Гайдарски.
Тази година пролетният концерт е включен в новата съвместна инициатива на Община Ботевград и читалище “Христо Ботев“ – “Мартенски дни на изкуствата“.
Солисти от държавен музикален театър „Стефан Македонски” ще гостуват на ботевградска сцена на 23 март от 18.30 часа. Те ще участват в концерта „Пролетна магия” на градски духов оркестър „Ботевград”. На сцената ще видим още група „Етна” и Иван Петков, който е възпитаник на СМУ „Любомир Пипков”.
Концертът ще се състои в големия салон на читалище „Христо Ботев”. Събитието е част от новата съвместна инициатива на Община Ботевград и Народно читалище „Христо Ботев 1884” – Мартенски дни на изкуствата. Началото им ще бъде поставено на 22 март от 18.30 часа с пиесата „Една за всички, всички за една” по текст на Недялко Йорданов. Спектакълът е на любителския театър към местното читалище. „Една за всички, всички за една” е последната пиеса под режисурата на Веселин Вълков, който си отиде от този свят на 22 юли миналата година.
В програмата на Мартенските дни на изкуствата е включена и официалната церемония по награждаването на лауреатите на четвъртото издание на Национален литературен конкурс „Стамен Панчев”, който преминава под патронажа на Райна Панчева – внучка на видния ботевградски поет, и на Стамен Банковски – негов правнук.
Събитието ще се проведе на 25 март от 13.00 часа в малкия салон на читалище „Христо Ботев”. Преди награждаването гостите ще чуят откъси от наградените творби, както и впечатленията на журито от тазгодишното представяне в конкурса.
Класираните на първо, второ и трето място в двете възрастови, в категории „Поезия” и „Проза,” ще получат специални изработени стъклени плакети и парични суми в дебитни карти, осигурени от Стамен Банковски. Наградите ще бъдат връчени от Райна Панчева.
Специалната награда - за творба, вдъхновена от живота и творчеството на Стамен Панчев, се предоставя от Община Ботевград и дружество "Орханиец". Сдружение на литературните творци „Стамен Панчев” присъжда награда за най-добре представил се местен автор.
От името на дружество „Орханиец” ще бъдат връчени грамоти на участниците, класирани от 4-то до 10-то място.
Достъпът до отделните прояви в програмата на „Мартенски дни на изкуствата” е свободен. Идеята на организаторите е тази инициатива да се превърне в традиционна за нашия град. Всяка година програмата ще се обновява с различни творчески изяви.
Жените трябва да бъдат показвани на всяка възраст, без значение с какво се занимават, какво работят, дали са на висока позиция, или са просто майки, които гледат децата си. Това каза фотографът Ивелина Чолакова при откриване на своята изложба „Съвременната жена” във фоайето на читалище „Христо Ботев” в Ботевград. В навечерието на Международния ден на жената – 8 март, тя показва повече от 30 фотографии на жени. Някои от тях са популярни лица в България. Други дами от снимките са нейни близки приятелки и бяха сред гостите на изложбата тази вечер. Те предварително са изявили желание да си купят фотографиите. Това съобщи авторът на снимките.
Ивелина Чолакова обяви, че средствата от продажбите ще дари на хор „Бонка Големанова”, в който е пяла като дете. От своя страна диригентът на детския хор – Боряна Нешкова, благодари за жеста и вниманието.
Ивелина Чолакова отправи благодарност към всички присъстващи - за оказаното уважение, към своето семейство - за безрезервната подкрепа, но най-вече благодари на родителите си, за това че не са били против да направи завой към друга професия.
Кариерата си Ивелина Чолакова е започнала в Ботевград като медицинска сестра в местната болница. Фотографията първо била просто хоби, после страст. След като родила малкия си син, Ивелина избрала друга посока - учила компютърна графика и превърнала фотографията в своя професия.
Фотографската изложба „Съвременната жена” е част от инициативата „Отново в Ботевград”, която се осъществява от ръководството на Народно читалище „Христо Ботев” и Кабелна телевизия „Ботевград”. Експозицията ще бъде на разположение на жителите и гостите на Ботевград до 14 март.
Пред огромен зрителски интерес в пълната зала „Арена Ботевград” днес от 18:00ч. Младежки духов оркестър Ботевград отбеляза своя 50-годишен юбилей. Освен оркестъра, в концерта взеха участие мажоретен състав – Ботевград, танцьори, певци и бивши музиканти.
За 50 години огромна маса от хора успяват да се домогнат до магията на оркестъра.
Репертоарът на ботевградските музиканти е изключително пъстър - маршове, хора, класически произведения. Включва още поп и рок песни, обработени от диригента Гайдарски и 24-годишния Тодор Василев, ветеран от оркестъра.
Събитието започна с прожектирането на кратък мултимедиен филм, включващ изяви на състава и мажоретките
Вторият мултимедиен филм бе именно интервю с него, където той разказва за своите 10 години като диригент.
С музикални изпълнения в програмата се включиха Любомира Вушева и Габриела Партовска. Танцьори от „Микроденс” изпълниха танц съвместно с мажоретния състав.
Юбилярите получиха благодарствен адрес от кмета на Общината Георги Георгиев и председателя на ОбС Йорданка Лалчева. Той лично поздрави оркестъра и мажоретките за тяхната усилена работа и многобройни успехи в страната и чужбина.
При споменаване името на Димитър Войнов – създател на Младежки духов оркестър Ботевград, публиката избухна в бурни аплодисменти. За съжаление г-н Войнов не беше сред присъстващите в залата. От своя страна, мажоретките подариха точилка на своя ръководител Иванка Христова и това не е случайно. В началото, когато е сформиран съставът, момичетата все още нямат палки, а репетират своите танци с помощта на точилки. Палките пристигат едва 2 дни преди първата им изява, на която присъстваше и тогавашният президент Георги Първанов.
За своя празник Младежкият духов оркестър получи много подаръци, предимно музикални инструменти.
Концерът се провежда с финансовата подкрепа на фирма "ЛЕКС ГРУП" - Ботевград.
Юбилярите получиха още поздравителни адреси - от НЧ „Христо Ботев” Ботевград, ОУ „Никола Вапцаров” Ботевград, Общинска организация на ПП „ГЕРБ” и „БСП”, Щатен духов оркестър Ботевград, Исторически музей Ботевград, Литаковска духова музика и много други.
На всяко грандиозно събитие подхожда и грандиозен финал. Към края диригентът Гайдарски призова всички присъстващи бивши музиканти да слязат на сцената. Те изпълниха съвместно изпълнение с Младежкия духов оркестър и мажоретния състав, като участие взеха и едни от най-малките мажоретки.
Две години от създаването си отбеляза групата за стари градски и шлагерни песни "Пей, сърце" с ръководител Богдана Георгиева, дългогодишен зам. директор на ОУ”Никола Вапцаров” Ботевград.
Празничният концерт под надслов „Песен моя, Обич моя” се състоя тази вечер от 17.30ч в Малък салон на Народно читалище „Хр. Ботев 1884”. Групата е неизменна част от активния обществен живот на Пенсионерски клуб "Детелина"- Ботевград.
При изключителен интерес и радостни погледи на присъстващите, съставът откри празника с любимата на поколения българи песен „Минаха години”. Последва тържествено обръщение на ръководителя на групата Богдана Георгиева, която развълнувано заяви, че две години всеки ден песента е неизменен спътник на певческия състав и изпълва с много жизнерадост дните на певиците -за разтуха от трудното ежедневие.
Официални гости на концерта бяха Веселка Божкова - завеждащ отдел „Култура и вероизповедания” в Община Ботевград, Тодорка Коцева - директор на Исторически музей, Петя Кочкова - директор на ОУ”Н.Вапцаров”, Радослав Наков - управител на „ВиК Бебреш”ЕООД, представители на Пенсионерски клуб „Еделвайс”- град Враца и Вокална група „Оренда” Етрополе.
Празничната програма бе представена с подчертано сценично присъствие на групата „Пей сърце”, която приятно изненада публиката със своебразни декори и артистично представяне на песните, съпроводени от танцуващи двойки - на възрастните и на малките вапцаровчета. Песните се редуваха в подходящо съчетание с рецитал на стихове от наши популярни автори.
Групата представи утвърдена в своя репертоар китка от стари градски и шлагерни песни, както и нови популярни песни други.
Музикалният съпровод бе от Павел Топалов в изпълнение на акордеон.
Празничното настроение ескалира и с появата на ученическия танцов състав към ОУ”Н.Вапцаров”. Учениците от III „в” и III ”е” с ръководители К.Христова и Г.Кръстанова представиха гръцки танц на песента „Сезони” в изпълнение на Детска вокална група „Щастливци”.
В програмата се включиха с чудесни изпълнения Вокална група "Оренда" от Етрополе, които представиха три песни от своя репертоар. Концертът продължи близо 2 часа и завърши със заслужени аплодисменти.
Тази вечер спектакълът „Последните дни на Цар Иван Шишман” бе представен на специално построена сцена на централния градски площад в Ботевград.
С едноминутно мълчание бе почетена паметта на 15-те загинали работници и служители в село Горни Лом.
Стотици ботевградчани аплодираха топло великолепните актьорски изпълнения на близо 150-самодейци от театрални, певчески и танцови формации. В постановката се бяха включили и участниците в младежкия и професионалния духови оркестри, както и мажоретният състав. Конна група „Ники и приятели” допринесе за още по-голямата автентичност на представлението, пресъздаващо една от най-трагичните страници в историята на ботевградския край.
Цветя в знак на благодарност към участниците и режисьора Димитър Шарков бяха поднесени от името на кмета на община Ботевград – Георги Георгиев и ПП „ГЕРБ”.
Историческата възстановка, играна преди една седмица в подножието на крепостта „Боженишки Урвич” и представена тази вечер в Ботевград, е част от проекта „Ботевград – привлекателна дестинация за атрактивен културно-исторически, еко и спортно-развлекателен туризъм.
Постановката се осъществи благодарение на финансовата подкрепа на фирма „Лекс Груп”, която тази година отбелязва 25 години от основаването си.
Официални лица на спектакъла бяха кметът на общината Георги Георгиев, зам.кметовете - инж. Цанко Цанов и инж. Красимир Андреев, председателят на Общински съвет Йорданка Лалчева, Цеца Иванова - Секретар на Община Ботевград, ученици и учители от основни и средни училища в общината. Сред гостите бяха кандидатите за народни представители Яница Иванова и Димитър Делчев - водач на листата на Реформаторски блок за 26 МИР-София област.
Спектакълът „Последните дни на Иван Шишман” е реализиран по проект „Ботевград-привлекателна дестинация за атрактивен културно-исторически, еко и спортно-развлекателен туризъм”, финансиран от Оперативна програма „Регионално развитие”. Сценарист и режисьор е Димитър Шарков.
Спектакълът прикова вниманието на публиката с невероятното съчетание на аудио-визуалното въздействие и великолепната игра на всички участници, които дадоха всичко от себе си на сцената, сякаш присъстващите наблюдаваха професионален театър. Заслугата за усмивките и сълзите по лицата на гостите бяха дело на изявени в духовната сфера имена в Ботевград, а също така и талантливи ученици.
В ролите видяхме великолепните изпълнения на актьорите Веселин Вълков (Цар Шишман) и Николай Найденов (младоженецът Момчил). Останалите главни роли бяха поверени на Тодор Василев (Севаст Огнян) и на Полина Дишкова (Яна-дъщерята на Севаст Огнян).
Общо 6 коня от с. Боженица бяха наети във възстановката и допринесоха за по-пълното пресъздаване на историческите събития, за което присъстващите бяха очаровани и възхитени.
Във възстановката участваха още учениците от ПГТМ „Хр.Ботев” с ръководител Петя Николова, ученици от ПМГ”Акад. проф. д-р Ас. Златаров”, танцов състав на Ансамбъл „Ботевград” с хореограф Стоян Стоянов, Общински и Младежки духови оркестри с диригенти Иванка Савова и Константин Гайдарски, Мажоретен състав с ръководител Иванка Христова, Градски смесен хор с ръководител Татяна Цонкова, Драматичен театър с ръководител и режисьор Веселин Вълков и „Самоделен театър -11”, в ролите на вестоносците бяха Християн Христов и Георги Цанов, Мирослав Тончев (монахът Драгомир), Недялко Делчев (Игуменът на манастира).
Организатор на спектакъл-възстановката „Последните дни на Иван Шишман” е Община Ботевград.
Поздравителни адреси бяха получени от Президента на Република България Росен и Плевнелиев и служебния премиер Георги Близнашки.
Подготовката по реализация на възстановката започна на 2 септември, съобщи за balkanec.bg Маргарита Кирова-председател на НЧ „Хр.Ботев”. Освен 150-те участника в подготовката на спектакъла са ангажирани още толкова хора. Изготвени бяха специални декори, героите бяха облечени в автентични облекла, набавени бяха реквизити по пълното бойно снаряжение. За целта са наети фирми по реализация на проекта, а задачата на читалището бе да осигури актьори и да възпроизведе спектакъла, каза още Маргарита Кирова. „Това е първата, но не последна възстановка. Спектакълът е готов продукт и може да се използва всяка година, а облеклата и костюмите, които специално са изработени ни пренасят във времето на турското робство, така че той е един готов урок по история за всички поколения - следващи и по-следващи. Радвам се, че така добре се получи и че младите хора слушаха спектакъла с интерес. Нашият труд в продължение на един месец даде много положителни резултати. Нашите самодейци много бързо се запалиха по възстановката и научиха текстовете си много бързо”. Това каза в заключение читалищният председател Маргарита Кирова.
Тази вечер бе финалът на Лятната академия за деца, организирана от община Ботевград. Проливният дъжд явно бе причина участниците да са по-малобройни, но затова пък тези, които успяха да дойдат, се забавляваха от сърце.
Организираният от Съюза на учениците в България – клон Ботевград, флашмоб се проведе на закрито – във фоайето на читалище „Христо Ботев”.
Слоганът на флашмоба бе „Твоят начин да участваш”. След това присъстващите се развихриха с „Танца на пингвина” и „Gangnam style”. Някои от младите таланти дори имаха възможност да се изявят пред микрофона.
Фолклорен ансамбъл Ботевград е третият български танцов състав от 1991г насам, който взе участие в престижния интернационален „Фестивал на традициите и етносите”(RITE), провел се в Сен Жирон, Франция. В него участваха още състави от Китай, Мексико, Ирландия и Русия. Нашият ансамбъл замина на 30 юли и в продължение на 8 дни участва с 12 концерта - 3 самостоятелни с времетраене 1час и 15 минути, 4 концерта по 45 минути, 4 концерта по 20 минути, две дефилета, две участия на централния площад на Сен Жирон и два заключителни концерта с продължителност 30 минути. Високият рейтинг на фестивала се доказа с участието на професионалните състави от Русия и Китай, съобщи художественият ръководител Стоян Стоянов.
Радост за нашите танцьори е и изборът именно те да открият интернационалния фестивал, каза още Стоян Стоянов. Неповторими са останали и спомените за последните концертни изяви на 7 и 8 август, когато пред 2-хилядна публика, ансамбълът ни показва най-доброто от българския фолклор. Според изискването в концертните изяви участват и 4 наши певици. Със солови и алкапелни песни се представят Галя Дачева, Ралица Динкова, Весела Христова и Нели Йотова, която в момента е в 4-ти курс ученичка в музикалното училище в Широка Лъка.
На международния форум присъства неговият доайен - майката на президента на фестивала - Филип Борже.
Художественият ръководител Стоян Стоянов благодари на всички танцьори, певици и музиканти от "Ансамбъл Ботевград" за проявената отговорност и сериозно отношение в ангажиментите по време на фестивала. Той изрази задоволство от обстоятелството, че за първи път в състава, 50 % от участниците са млади хора, което е признак за прилив на свежи кадри и осъществяване на приемственост. "Благодарение на този състав България бе приета много добре на сцените и в дефилетата в Сен Жирон”, каза още Стоянов.
Дъждът и лошото време не попречиха на децата от „Лятна академия 2014” да проведат заниманията си от инициативата „Вълшебства в парка”. Организаторите, обаче, не искаха да рискуват мрачното време да провали игрите, затова „Вълшебствата” бяха преместени в библиотеката. Там децата имаха възможност да се запознаят с начина, по който всеки може да стане читател и да получи читателска карта. Те разгледаха книжки и рисуваха любими герои от тях. Момичетата предпочетоха принцеси, а момчетата се насочиха основно към пирати и костенурката Франклин. За по-малките имаше предвидени занимателни игри.
„Вълшебства в парка” е инициатива от „Лятна академия за деца 2014”, организирана от община Ботевград. Провежда се всеки понеделник и сряда, като сборният пункт е пред сградата на общината в 9:20ч.
След оспорвана борба, танцовите състави на Ботевград към Народно читалище “Хр.Ботев” се класираха на второ място след Панагюрище в надпреварата за голямата награда на предаването „Надиграй ме” - участие в Международния фестивал „Славянски венец“ край Варна. Това бе финалът на петия сезон на танцовото реалити, в което се включиха 120 състави от 6 града от по 20 танцьори в две категории - за деца и възрастни.
Тричленно жури оценяваше уменията на танцьорите - Димитър Манов (председател), Антоанета Асенова и шестокласникът Денислав Данаилов.
Във всичките 4 кръга оценяването на съставите бе чрез СМС-и, като в последните два журито нямаше право да оценява, а само да изказва мнението си.
В първия кръг на надиграването, детският състав от Ботевград получи оценки 9,9 и 8 за изпълнението на камерен танц „Срещи”. Големите от фолклоерен ансамбъл Ботевград с художествен ръководител Стоян Стоянов, постигнаха нещо нечувано - за първи път, откакто съществува фолклорното шоу, танцов състав постига оценка - 30. Нашите танцьори се представиха блестяща хореография с „Чорбаджийдско хоро”, коментира успеха, председателят на Народно читалище „Хр.Ботев” Маргарита Кирова.
В третия кръг участниците се надиграваха с ръченица по двойки - деца и възрастни. Ботевградските танцьори представиха „Севрняшка ръченица”. В края на този кръг Ботевград водеше убедително в класирането и бе на първо място с 26,29% пред Дупница с 20,39% и Панаг’рище с 20,32 %. Останалите състави от Перник, Димитровград и Варна отпаднаха от временното класиране.
В четвъртия-последен кръг остана решаващ вотът на зрителите, които с 50 СМС-а повече дадоха преднина на състава от Панагюрище, които финализираха шоуто „Надиграй ме” като победители. Нашите участници получиха диплом от Българска национална телевизия.
На въпрос, дали Ботевградските танцьори ще участват отново във танцовия формат на БНТ2 и БНТ Свят, г-жа Кирова заяви, че при покана, отново ще се включат.
В шоуто се включиха общо 14 града от цялата страна. Надиграването продължи седем седмици. Водещи на предаването бяха хореографа Асен Павлов и 12-годишната Милица Стойчева от Кюстендил, която вече е участвала в “Надиграй ме”, но като част от ансамбъл “Кюстендилче”.
Театралите от читалище „Христо Ботев” за седми пореден път бяха поканени да участват на Театралните празници в гр. Хисаря със своята постановка „Женско царство”, с режисьор Веселин Вълков. Празниците тази година съвпаднаха с 50-годишнината от обявяването на Хисаря за град.
Във фестивала взеха участие 12 театрални колектива от цялата страна, между които състави от Нова Загора, Троян, Сопот, Севлиево, Перущица, Трявна, домакините от гр. Хисаря и др.
Ботевградските самодейци се представиха чудесно с постановката си. На тях се падна честта да закрият Театралните празници. Те получиха грамота и статуетка и лично бяха поздравени от кмета на града за доброто представяне.
Тази вечер възпитаници на театрален клуб „Сълза и смях” при ПМГ „Акад. Проф. Д-р Асен Златаров” представиха спектакъла „С любов и доброта заедно ще променим света”. Клубът с ръководител Дивна Николова, е създаден по Проект „Успех”.
На сцената в големия салон на читалище „Христо Ботев” ученици от всички възрасти показаха своите сценични умения – програмата бе изпълнена с музика, танци, скечове и хумор. Младите таланти се превъплатиха в ролите на всички чувства, които обземат един млад човек – вяра, щастие, любов, омраза, завист, свобода, мързел, ентусиазъм и др. Част от спектакъла бе и тинейджърската пиеса „Час на класа” на Лора Лазар.
Децата от ЦДГ „Синчец” изнесоха тази вечер концерт пред своите родители и гости в големия салон на читалище „Христо Ботев”. Пролетният празник, наречен "Магията на детството", бе открит от директора на детското заведение – г-жа Таня Цанова. Водещ на спектакъла бе г-жа Росица Лазарова, а нейната помощничка, в ролята на рожденничка, бе Калина от III А подготвителна група.
Спазвайки вече установената традиция, ботевградчани отбелязаха днес 69-годишнината от победата над хитлеро-фашизма и Деня на Европа. По този повод в големия салон на читалище „Хр. Ботев” се състоя тържествено събрание и празничен концерт, организирани от Община Ботевград и Общинската организация на ветераните от войните.
Под звуците на „Мила, Родино” и Химна на Европа, изпълнени от Духовия оркестър към читалището, присъстващите посрещнаха знамето на организацията на ветераните от войните.
В знак на почит и уважение Движението на руските граждани, живеещи в Ботевград, връчиха Почетна Георгиевска лента, символ на Великата победа от 1945 година, на Цветан Николов – Толбухин, участник в двете фази на Великата отечествена война. Отличието получиха и участниците в Първата фаза на войната – Иван Ивановски и Тодор Николчовски. Като участници във Втората фаза на войната Почетната Георгиевска лента бе връчена и на Никола Бончев, Стойчо Илиев, Стоян Вутов и Никола Вутковски.
Кратък исторически доклад, посветен на непреходното събитие, произнесе Цветан Николов, председател на Общинския съюз на ветераните от войните.
Поздравителни думи към присъстващите в салона изказа кметът на общината Георги Георгиев.
Изпълненията на БГ ДУЕТЪТ „Червено и черно” бяха посрещнати радушно от публиката.
Кулминация на празничната програма бе импровизираното хоро, за което на сцената излязоха десетки млади граждани на Ботевград.
Пред Морената в памет на загиналите във войните бяха поднесени венци и цветя от.
„Тридесет и една години вече Ботевград е сърцето на духовата музика в България. А всички знаем колко е обичана духовата музика, колко е харесвана тя. Ботевград – градът на духовата музика, градът на мажоретките.” – с тези думи председателят на Народно читалище „Христо Ботев – 1884” – Ботевград - Маргарита Кирова, откри тридневния празник на духовата музика в Ботевград“.
В тазгодишния празник на духовата музика ще вземат участие духови оркестри и мажоретни състави от Плевен, Враца, Велинград, Ловеч, Велико Търново и Ботевград. Общият брой на участниците ще бъде около 300
Новини
В деня на Международния ден на детската книга и рождения ден на бележития писател Ханс Кристиан Андерсен, възпитаници на ЦДГ ”Слънце” посетиха Общинска читалищна библиотека „Иван Вазов” Ботевград. За девети път ботевградската библиотека се включва в националната инициатива „Маратон на четенето”. Тя стартира днес и до 23 април, когато е Денят на авторското право, ще продължи с поредица от мероприятия, посветени на четенето от малки и възрастни. Това съобщи Албена Сертева - завеждащ детски отдел на общинската библиотека. По този повод малчуганите от детското заведение поставиха началото на маратона с празнична пролетна програма. Заедно с тях бяха директорката Ташка Дикова и ръководителите им Бойко Тодоров, Боряна Цветкова и Веска Маринова.
В началото на откриване на „Маратон на четенето”, Албена Сертева приветства с добре дошли всички деца и ги запозна със значимостта на деня - 2 април. „Да отдадем своята почит и преклонение на вълшебния свят на приказките на Ханс Андерсен, мили деца и на всички повече или по-малко известни творци на словото, сладкодумни разказвачи на истории, мъдри духовни водачи и наши спътници в динамичното ежедневие на дигиталната ера”.
След това по инициатива на библиотеката децата гледаха анимационното филмче „Грозното патенце” по едноименната приказка на Андерсен.
Първокласниците от Iв клас на ОУ „Н.Й. Вапцаров” показаха днес своите знания за буквите и четенето в библиотека „Иван Вазов”. Гости на тържеството бяха техните родители. Малчуганите рецитираха стихчета за всяка отделна буква, след което изпяха заедно песента „Родна реч” по текст на Ран Босилек и музика на Добри Христов.